Seksenbiriz | Türkiye’nin En Popüler Para Kazandıran Sitesi

HER ÇOCUK BİRBİRİNDEN FARKLIDIR

Seksenbiriz yazarlarından Esra SEVİNÇ sizler için kaleme aldı. Her çocuk birbirinden farklıdır.

HER ÇOCUK BİRBİRİNDEN FARKLIDIR
Esra SEVİNÇ
Esra SEVİNÇ( esrasevinc@seksenbiriz.com )
399 views
16 Ocak 2019 - 16:27

Kendimize cevap vermemiz lazım.

Biliyorsunuzdur her çocuk birbirinden farklıdır. Farklı, evet! Fakat farklı derken aklınıza çocukların yetenekleri gelmesin; özel eğitime ihtiyaç duyan çocuklar, çocuklarımız gelsin… Bir gün bir söyleyişe katıldım ve seyirciler arasında bir sınıf öğretmen adayının kaynaştırma öğrencilerinin normal öğrencilerle eğitim görmesine karşı olduğunu dile getirdi. Keşke o anda dünyam sessizliğe bürünseydi,  kulaklarım o sözleri duymaz olsaydı. Bir öğretmen bunu nasıl söyler! Çok şaşkınım…

Aday öğretmenler öğretmenliğe adım atmadan önce neden bu mesleği seçtiklerini sorgulamaları gerekir. “Ben neden öğretmen oldum? “ sorusuna eğer cevabı erken verebilseydiler bu gibi olaylara şahit olmaya bilirdik belki. Öğretmenlik benim tabirimce çocukları koşulsuz; toprak gibi kucaklayandır. Nasıl ki toprak bir şeyler yetiştiriyorsa öğretmende insan yetiştiriyor. Keşke hep beraber böyle düşünebilsek…

Kaynaştırma öğrencileri için sadece öğretmenler böyle düşünmüyor, en büyük payı maalesef aileler içermektedir. Kendi çocuklarını kaynaştırma öğrencilerinden uzak tutmaya çalışmaktadırlar. Çocuklarının gelecekleri için iyi eğitim almalarını istiyorlar, evet haklı olabilirler fakat iyi bir eğitim-öğretimden önce onlara başka şeyler öğretmemiz gerekmektedir. Merhameti, saygıyı, hoşgörüyü… Eğer bunlar öğretilebilseydi, sosyal hayatta gördükleri özel çocuklara selam verebilir ve birlikte oyun oynayabilirlerdi. Ne yazık ki böyle bir tabloya şahit olamıyoruz.

Kaynaştırma öğrencilerine karşı olan sevgili aileler, sizlerde kendinizi sorgulamalısınız. Sizinde özel bir çocuğunuz olsaydı ve diğer ailelerde sizin çocuğunuzun normal çocuklarla eğitim-öğretim görmesine karşı gelseydiler ne yapardınız? Gelin bir empati kurmaya çalışalım… Çocuklarınızın kaynaştırma öğrencilerle aynı sınıfta bulunmasından rahatsız olmayın. Emin olun her iki taraf içinde iyi olacaktır. Zor olacaktır ama güzel sonuçlara ulaşmak için zorluklara katlanmamız gerekmektedir. Onlarında bizler gibi normal hayat yaşamalarına ihtiyaçları var ve biz onlara destek vermezsek kim verecek? Gelin hep beraber kucak açalım onlara, onlarında bu topraklarda bir fert olduklarını hissettirelim.

HER ÇOCUK BİRBİRİNDEN FARKLIDIR
4.6 (91.58%) 19 votes

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.