Seksenbiriz | Türkiye’nin En Popüler Para Kazandıran Sitesi

YouTube SİZCE ŞİMDİ NE YAPMALI?..

Youtube’nin karar verme aşaması nasıl olacak?.. Bir sonuç bulunabilecekmi?…

YouTube SİZCE ŞİMDİ NE YAPMALI?..
Türker Bülent BEŞLİ
Türker Bülent BEŞLİ( bulent.besli@gmail.com )
TÜRKER BÜLENT BEŞLİ - 28.07.1974 yılı sıcak bir yaz akşamında Dünyaya geldi. İlk, Orta ve Lise öğrenimini İstanbul ilinde geçirdi. Marmara Üniversitesi Teknik Bilimler Fakültesi’nde Üniversite hayatına atılsa da, çeşitli sebeplerden... DAHA FAZLASI İÇİN seksenbiriz.com/erentli
73 views
25 Ocak 2019 - 13:00

Avrupa Birliğinin internet dünyasındaki telif haklarını düzenleyen ve bir kaide altına sokan 13. maddesi ile Youtube’nin arası şu sıralarda biraz limoni.. Neden mi.. İşte nedenleri (kendi bakış açımdan)

Gi-re-mez-sin

Avrupa Birliği aldığı bu kararla, içerik sağlayıcıların (Müzik şirketleri, Sinema Enstütisi, Eğlence ((Yazılı ve görsel basın))sektörüne yön veren şirketler, Sanayi şirketler v.b.) ürettiği ürünlerin yayımlanması ve dağıtılmasındaki haklarını korumayı kanımca sağlamaya çalışmaktadır. Lakin Youtube ve benzer hizmet veren (mesela dairlymotion gibi) bir çok şirketi sıkıntılara sokmuştur.

Nedenlerine gelince de kendimce size izah etmeye çalışayım;

Malümünüz üzere, Türkiye başta olmak üzere tüm dünyadan bahse konu video paylaşım ortamlarına on binlerce video atılmakta ve bu videolarla yeni dönemin bir iş kolu olarak gelişen youtuberlik ilke hem videoyu atan kişiler (Youtuber’ler) hemde Youtube para kazanmaktadır. video atanlar firmadan firmada vermiş olduğu reklamlardan.

Gel gelelim böyle bir sirkülasyon devam ederken ve bu süre gelişten iki tarafta memnun iken birden bir kanun koyucu geliyor ve diyor ki “yayımlanan videolarda telif içeren görüntüler varsa sana şu kadar ceza keserim”. Evet; Avrupa Birliği tüm sorumluluğu Youtube ‘ye atmış durumda, yani telifli videoyu isteyerek veya istemeyerek atan kişilere para veya başkaca yaptırım uygulamaz iken Youtube’ye ve diğer bu tarz video paylaşım sitelerine hatırı sayılır miktarlarda para cezası uygulayacağını bildirmiştir. Bildiğim kadarıyla yasa daha yürürlüğe girmedi ama girmeden epey bir ses getirmeye başlamış gibi görünüyor.

Bu yasa şimdilik sadece Avrupa’ da geçerliymiş gibi görünüyor diğer ülkeleri kapsamıyor. fakat kanaatim bu kapsamın genişleyeceği yönünde.

Biraz daha basite indirgemek gerekirse;

Mesela, siz sevdiğiniz bir klibi kendi kanalınızda yayımladınız(ki zaten bunu Youtube engellemeye başladı bile. telif için değil tekrarlanan videolar olduğu için bir nevi filtreleme kullanmaktadır) bu videoyu malüm site daha yükler yüklemez tespit edip silmek zorunda yoksa telif cezasını öder, Size konula alakalı bir anımı anlatmak istiyorum. Bir aile ortamında Galatasaray takım taraftarlarıyla ben (BJK liyim) forma giyerek ev ortamında maçı izlemeye koyulduk.. o anda faul pozisyonu oldu ve ben telefonumu kullanarak ortamı çekmeye başladım ilk bir kaç saniye tv ye dönük olarak kayıtada başladım gol olunca kısık sesle goolll diye bağırarak telefonumu televizyondan çekip salonu kayıt etmeye başladım ve videoyu kestim.. olsa olsa 20 sn toplam süre. Ve silinmesini istemediğim için bahse konu siteye bunu yükledim. Aradan bir kaç gün sonra siteden telifle alakalı uyarı cezası aldım ve videonun kaldırılmış olduğunu gördüm. telifi atan firmayı öğrendikten sonra cevabi mail atarak ihtarı kaldırmalarını istedim. onlarda ihtarı kaldırdılar ve video otomatik olarak kanala geri yüklendi. Fakat videomun silinmesi gerektiği konusunda tekit edilince fazla uğraşmadım ve videoyu sildim.

Birileri gözetleyecek bizi artık.

Bu anımdan da anlaşılacağı üzere kendinize özgü videonuz olsa bile içeriğinde (bir sn bile olsa) telif içeren bir görüntü bile olsa artık youtube bunları silmek zorunda ve birden fazla bu tarz videolara sahip kanalları ise kendi iç politikası gereğince kapatmak zorunda kalacak. Bu bence irili ufaklı (para kazandıran veya kazandırmayan) kanalın kapanmasına sebep olacak. Bu da Youtubenin hoşuna gitmeyen bir durum.

Sonuç olarak ;

Sonradan değişir mi bilmem lakin, son dönemde iyi getiren ve fazlasıyla trend olan youtuberlik mesleğinin sonu yakın gibi geliyor. Hayat bu zaman neler gösterecek belli değil. Önceden böyle bir iş dalı var mıydı? -elbetteki hayır. Gelecekte de ne olacağı meçhuldür.

Meçhule giden geleceğimizde sizelere sağlıklı ve başarılı bir ömür dileklerimle..

Türker Bülent BEŞLİ

YouTube SİZCE ŞİMDİ NE YAPMALI?..
5 (100%) 2 votes

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.