Seksenbiriz | Türkiye’nin En Popüler Para Kazandıran Sitesi

İnternet’ten alış-veriş ‘in güvenli yöntemini nedir?

Alışveriş, evet ama dikkatli ve kontrollü olanı

İnternet’ten alış-veriş ‘in güvenli yöntemini nedir?
Türker Bülent BEŞLİ
Türker Bülent BEŞLİ( bulent.besli@gmail.com )
TÜRKER BÜLENT BEŞLİ - 28.07.1974 yılı sıcak bir yaz akşamında Dünyaya geldi. İlk, Orta ve Lise öğrenimini İstanbul ilinde geçirdi. Marmara Üniversitesi Teknik Bilimler Fakültesi’nde Üniversite hayatına atılsa da, çeşitli sebeplerden... DAHA FAZLASI İÇİN seksenbiriz.com/erentli
143 views
23 Ocak 2019 - 13:00

Günümüze kadar insanlar arasında gerek hayatlarını idame ettirmek için zaruri ihtiyaçlarını, gerekse kişisel ihtiyaç ve hobileri çerçevesinde karşılıklı alış-veriş yöntemi ile bu ihtiyaçlarını karşılamışlardır.

Lidyalıların parayı icat etmesinden önce fazla unu ile ihtiyacı olan şekerin takası, ihtiyaç fazlası bir metanın günlük yaşamı kolaylaştırıcı başkaca bir meta ile takas yöntemi ile hayatlarını idame etmeye çalıştılar. Ve Para ismi ile andığımız değerli kağıtların icadı ile, takas yöntemiyle süre gelen insan hayatı, para ile karşılanarak günümüze kadar süre geldi ve devam etmektedir.

Kimisi sever kimisi sevmez, kimisinde çok var kimisinde az, kimisi onun için canını verir kimisi ise umursamaz.. ama gel gör ki Para denen bu değerli kağıt parçası hayatımızın artık bir parçası ve ne onla oluyor nede onsuz olmuyor 🙂

Lafı biraz fazla uzattım sanırım. Gelelim konumuza;

Alışveriş hayatımızın bir parçası iken kimi zaman en yakınımızdaki mahalle bakkalımız dan bunu gerçekleştiriyoruz gerekse, bir internet sitesi üzerinden. Ülkemiz de de belli başlı yasak materyallerin satın alınması haricinde, diğer kişisel ihtiyaçların yabancı alışveriş sitelerinden satın alınmasında bir engel bulunmamaktadır. Şunu da eklemek isterim ki kişisel ihtiyaç diye belirli bir limitin üzerinde yasaklı olmasa bile satın alınmasında vergilendirme bulunmaktadır. (şahsi bilgim; 200$ ın altındaki yasaksız olan ve ağırlığı çok olmayanlar. tabi ki bu bilgi yanlış olma ihtimali var bu sadece şahsi düşüncem olduğunu belirtmek isterim. kesin bilgi için lütfen yetkililere başvurunuz )

Bu işi ciddi olarak yapan bildiğim belli başlı sizinde bileceğiniz siteler vadır (örn. aliekspres,bangood,amazon,.. v.b.)

Ben size aliekspresden bahsedeceğim. Site türkiyemizde hizmet veren benzeri siteler gibi çalışmakta kimi zaman aksamalarda bulunmaktadır. bu aksamalar satın alınan malın satın alan kişiye ulaşmaması gibi. Lakin bu aksaklıkları deneyimlerimle nasıl aşılacağı ve nasıl güvenir bir şekilde alışveriş yapılacağı, hangi ürünleri ve firmaları seçeceğimi anlatacağım.

  1. Satın almak istediğiniz ürünü ilgili sitenin arama kısmına girdiğinizde aynı üründen belki onlarca belki yüzlerce çıkacaktır. Aynı ürünün ucuzundan pahalısına kadar (ki bu fiyat farkı kalitesi ve sağlamlığı ile eşdeğer)
  2. Satın almak istediğinizin en pahalı olanını alın diye bir yorumum olmaz lakin pahalısı bile sıkıntılı olabiliyor. size tavsiyem seçeceğiniz ürünün reytinginin yüksek olanını seçmeniz ve varsa yorumlarına dikkat etmeniz.
  3. Satın alacağınız ürünün size nasıl geleceğine dikkat etmeniz. Eğer ücretsiz kargolama yöntemini seçerseniz size 15 gün ile 40 arasında geleceğini unutmayın. Ücretli kargolamayı seçerseniz şayet alacağınız ürünün kırılgan olmasına dikkat edin. ama benim tavsiyem ücretsiz kargolama. Geç de olsa illaki geliyor.
  4. Satın almadan önce karar verdiğiniz ürünün ve satıcı firmasının puanlaması yüksek olduğundan emin olduğunuz vakit site üzerinden iletişime geçin şayet kaliteli bir firma seçerseniz siz mesaj göndermeden onlar size mesaj gönderecektir. (size kısaca bir anımı anlatayım. site üzerinden iki tane istediğim halde kendilerinin tabiri ile “Gümrükleme de ki hata” nedeniyle bana bir tane yolladılar. Bu husus firmaya ilettiğimde ilkinden daha hızlı olarak ücretsiz olarak tarafıma gönderildi) yani seçilen firma çok önemli
  5. Satın aldığınız ürünün kargo takipli olmasına dikkat edin. (hiç olmazsa ne aşamada ve nerede olduğunu görürsünüz)
  6. Aldığınız ürün size gelmeden sakın site üzerinden kargoyu teslim aldımı tıklamayın. firma teslim edildiğini kabül ederek ona göre satıcı firmaya parayı ödüyor (şöyle açıklayayım siz siteden aldığınız ürün hemen satıcıya teslim edilmiyor aracı firma tarafından alıkonuluyor, ve ürün sağlam bir şekilde teslim edildiğinde ve ilgili yer tıklanıldığın- da parası satıcı firmaya iletiliyor.)
  7. Aldığınız ürün size PTT kargo aracılığıyla geliyor. Firmaların ve benim tavsiyem ürününüzün durumuna göre siteden memnuniyetinizi oylamanız. Bu onların reytingini yükseltiyor veya alçaltıyor.

Aldığınız veya almayı planlayacağınız ihtiyaçlarınız la beraber uzun ömür geçirmenizi dilerim. Ki nadir olarak gelen ürün kısa süre içerisinde bozuluyor kimiside uzun ömürlü oluyor.(Yaşadığım tecrübelere dayanarak söylüyorum)

Son olarak şunu demem gerekir ki ;

Yukarıda bahsettiğim hususlar tecrübelerimle kazanılmış olup kimseyi bağlamamaktadır. Sadece sizlere deneyimlerimi lanse etmek istedim.

Faydalı olabilmek dileğiyle..

Sevgi ve Saygılarımı Sunarım.

Türker Bülent BEŞLİ

İnternet’ten alış-veriş ‘in güvenli yöntemini nedir?
5 (100%) 2 votes

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.