Seksenbiriz | Türkiye’nin En Popüler Para Kazandıran Sitesi

BAKKAL MI? AVM Mİ?

Sizce hangisi?…

BAKKAL MI? AVM Mİ?
Türker Bülent BEŞLİ
Türker Bülent BEŞLİ( bulent.besli@gmail.com )
TÜRKER BÜLENT BEŞLİ - 28.07.1974 yılı sıcak bir yaz akşamında Dünyaya geldi. İlk, Orta ve Lise öğrenimini İstanbul ilinde geçirdi. Marmara Üniversitesi Teknik Bilimler Fakültesi’nde Üniversite hayatına atılsa da, çeşitli sebeplerden... DAHA FAZLASI İÇİN seksenbiriz.com/erentli
145 views
29 Ocak 2019 - 13:00

Bir önceki yazımda, sizlere alış-verişteki güvenli ortamlardan bahsetmiştim. Şimdi ise bu yazıma bir alt başlık açarak Bakkallar mı AVM ler mi hangisini seçmemiz gerektiğini kendi açımdan anlatmaya çalışacağım.

Anonim bir bakkal görüntüsü

Bence ikisi de çağına göre vazgeçilmezlerindendir. Elbetteki çağın kendisi ve arz-talep ilişkinin artmasıyla bir başkalaşım geçirdi. Bence Bakkallar, avm’ lerin evrim geçirmeden önceki halleridir. Yani arz-talep ikilisi arttıkça kısıtlı mekana sahip olan bakkallar genişleyerek ve evrimleşerek marketlere ve AVM’ lere dönüştüler.

Gel gelelim şöyle de bir ayrıntı mevcut. AVM ler, bakkallardan daha fazla talepleri karşılasalar da bir bakkal kadar asla olamazlar.. Nedeni niçini ile sizlere kendimce daha fazla ayrıntıya girerek anlatmak gerekirse,

Eski bir Bakkal

Bakkallar; naif, içten, babacan kişilerin işlettiği ve bulunduğu sokağın, kimi zaman mahallenin ihtiyaçlarını karşılayan bir alış-veriş mekanları idi. Orada, kimi zaman o sokağın gençleri toplaşıp muhabbetini ettiği, kimi zaman etrafı ile alakalı bilgiye sahip olup bilgi danışılan, gerekse darda olan kişilerin hallerinden anlayıp veresiye kavramını icad eden mekanlar idi. Herkes birbirini tanır o sokakta kötü şeylerin olması engellenir idi. Mahalle bakkalları herkesi tanırdı. Bir nevi muhtarları idi bakkallar bulunduğu mevkilerin.

Ama; zaman hızla aktı.. Günler günleri kovaladı.. Teknoloji ve talepler çoğaldı. Bakkallar buna yetişemeyip birer ikişer bu yarıştan çekilir oldu. Parası olanlar, bakkallarını büyüttü. Olmayanlar ise tarihin tozlu raflarına kalkmak zorunda kaldı. Ve AVM ler icad oldu.

AVM’ ler insanların çok hoşuna gitti. Alış-verişin haricinde bir vakit geçirme mekanları oldu. Yeme-içmesiydi, Eğlencesiydi AVM’lerin bünyesine dahil oldu. AVM’ ler büyüdükçe soğukluk arttı, Kimse kimseyle uğraşamaz oldu, hırsızlık oldu ve kazalar ile can kayıpları hatta yaralanmalar oldu. Tamam!. AVM’ ler gerekli ve asla elimin tersi ile itmiyorum bu kavramı. Lakin belki duygusal düşünüyorum ama AVM’ ler çoğaldıkça daha da çoğaldı. Çoğaldıkça talep arttı, Talep arttıkça AVM’ ler çoğaldı. Zincirleme bir etkiyle betonlaşma arttı gitti.

Ve maalesef daha kötüsü, mahalle kavramı yok oldu.. Herkes kendi mücadelesine girerek başkasını düşünmez oldu. Sabır kalktı, Tevazü kalktı, Hoşgörü kalktı. Kimse kimseyi çekemez oldu. Şimdi ne alaka demeyin. Kanımca bu bir zincirleme reaksiyon.

Şükür ki küçük şehirlerde bahsettiğim mahalle ve bakkal kavramı hala daha aktif ve yukarıda bahsettiğim negatif unsurlar yok lakin insanoğlu bunu da zamanla yok edecektir eminim.

Umarım size çok negatif duygu aşılamamışımdır, içimden gelenleri gecenin ikisinde sizlerle paylaşmak istedim. ve eğer okuduysanız çaldığım zamanınız için özür diler, Bana katlandığınız için teşekkürlerimi iletmeyi bir borç bilirim.

Sevgi ve Saygılarımla..

Türker Bülent BEŞLİ

BAKKAL MI? AVM Mİ?
5 (100%) 2 votes

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.